Tidligere finansministre

 

Finansministre

Parti

Ministerperiode

Kristian Jensen V 28.11.2016-27.06.2019
Claus Hjort Frederiksen V 28.06.2015-28.11.2016
Bjarne Corydon S 03.10.2011-28.06.2015
Claus Hjort Frederiksen V 07.04.2009-03.10.2011
Lars Løkke Rasmussen V 23.11.2007-07.04.2009
Thor Pedersen V 27.11.2001-23.11.2007
Pia Gjellerup S 21.12.2000-27.11.2001
Mogens Lykketoft S 25.01.1993-21.12.2000
Henning Dyremose C 31.10.1989-25.01.1993
Palle Simonsen C 23.07.1984-31.10.1989
Henning Christophersen V 10.09.1982-23.07.1984
Knud Heinesen S 30.12.1981-10.09.1982
Svend Jacobsen S 26.10.1979-30.12.1981
Knud Heinesen S 13.02.1975-26.10.1979
Anders Andersen V 19.12.1973-13.02.1975
Henry Grünbaum S 11.10.1971-19.12.1973
Erik Ninn-Hansen C 17.03.1971-11.10.1971
Poul Møller C 02.02.1968-17.03.1971
Henry Grünbaum S 24.08.1965-02.02.1968
Poul Hansen S 15.11.1962-24.08.1965
Hans R. Knudsen S 07.09.1961-04.11.1962
Kjeld Philip R 31.03.1960-07.09.1961
Viggo Kampmann S 30.09.1953-31.03.1960
Thorkil Kristensen V 30.10.1950-30.09.1953
Viggo Kampmann S 16.09.1950-30.10.1950
H.C. Hansen S 13.11.1947-16.09.1950
Thorkil Kristensen V 07.11.1945-13.11.1947
H.C. Hansen S 05.05.1945-07.11.1945
K.H. Koefoed R 09.11.1942-05.05.1945
Alsing Andersen S 16.07.1942-09.11.1942
Vilhelm Buhl S 20.07.1937-16.07.1942
H.P. Hansen S 31.05.1933-20.07.1937
C.V. Bramsnæs S 30.04.1929-31.05.1933
N. Neergaard V 14.12.1926-30.04.1929
C.V. Bramsnæs S 23.04.1924-14.12.1926
N. Neergaard V 05.05.1920-23.04.1924
A.M. Koefoed UP 05.04.1920-05.05.1920
H.P. Hjerl Hansen UP 30.03.1920-05.04.1920
Edvard Brandes R 21.06.1913-29.03.1920


I 2016 blev der foruden en finansminister udnævnt en minister for offentlig innovation med ansvar for sager vedrørende modernisering, fornyelse, effektivisering og styring af den offentlige sektor, overenskomstforhandlinger, løn, pension, ledelse og personale; sager vedrørende digitaliseringsmæssige forhold og it, herunder it-modernisering, samt ressortansvaret for sager vedrørende Moderniseringsstyrelsen inklusive Kompetencesekretariat og Center for Offentlig Innovation, Digitaliseringsstyrelsen, Statens It og Statens Administration.

Minister for offentlig innovation

Parti

Ministerperiode

Sophie Løhde V 28.11.2016-27.06.2019


I 1968 blev Finansministeriet delt i et Finansministerium og et Ministerium for Statens lønnings- og Pensionsvæsen. Aage Hastrup (C) var minister for dette område fra 28. februar 1968 til 11. oktober 1971. Dette ministerium ophævedes den 11. oktober 1971 og området blev overført til det nyoprettede Budgetministerium. Ministre for dette område var:

Budgetministre

Parti

Ministerperiode

Knud Heinesen S 27.09.1973-19.12.1973
Per Hækkerup S 11.10.1971-27.09.1973

Herefter blev Budgetministeriet nedlagt og områderne overført til Finansministeriet.